Solucan Gübresi Bilgi Portalı 27 Mart 2017

Tariheyn – Vermikompost Çalışmaları

Tariheyn – Vermikompost Çalışmaları

SOLUCAN

Sizden Gelenler:

Tariheyn
Şubat 01, 2014, 19:16:25

solucan

“10 Aralık 2013’te öğretmenden organik gübreci olur mu diye yola koyulduk. Önce kapları aldım. 6 ay okuma çalışmalarımı böylece taçlandırayım dedim. Kapları pek de uygun seçmediğimin farkına 1. ay vardım. Solucanlarım bir tül içinde geldi.tam 300 civarı kırmızı solucan.”

solucan

“Solucanlarımı aldığım yerden 1 poşet içerisinde mama da geldi. Yuvanın altına 5-6 santim sermemin söylendiği solucanların kendi gübresi. Kokusuz..”

solucan kabı

“Bu da son hali 23 Ocak 2014 gibi 1000 tane daha kardeş gelince yeni yuva yaptım. Şimdi de birkaç soru sorayım bunun gibi bir kap ortalama 1500 solucan için büyük müdür? En fazla ne kadar olmalıdır?” 

 

Cevap:

Sayın Tariheyn,

Yukarıda resmini verdiğiniz kap, ölçü olarak koyduğunuz sigara paketine bakılırsa 1500 solucan için tam bir sınır değerdir. Yeterlidir ancak sayıları çoğalmaya başladığı zaman mekan yetersiz gelecektir ve bu durumda solucanlar üremeye ara vermeye başlayacaklardır. Bununla beraber zamanla ebatlarında küçülme meydana gelecektir. Bu nedenle, bir süre sonra kaptan bazı solucanların kaçmaya yeltendiğini de görebilirsiniz. Bu sayıyı dikkatle takip edip en uygun zamanda bir kısmını ayırabilirsiniz. solucan

Kolay gelsin.

Saygılarımla.

 ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈

Tariheyn
Şubat 09, 2014, 00:09:58 »

Çalışmalara devam..Solucanları yeni kaplarına aktarma çalışması Vol-2

Milyoncudan! bir adet bebek küveti! gibi plastik bir kap aldım.  Şekildeki gibi ters çevirip altına kesim yapacağım alanı işaretledim. Plastik yuvayı havya yardımı ile (plastik kesicim olmadığı için) deldim. Bu son hali. Sabah ilk işim nalburiyeden bir metre kadar ince delikli elek teli almak oldu. Orta tarafına delikli teli koyarak. Daha önceki sistemin üzerine bu yeni yuvayı yerleştirmek sureti ile yeni yemlemeyi yukarıya yapacağım ve solucanların sağlıklı şekilde üst yuvaya göçü sağlanacak.

solucan solucan

Yeni SAS çalışmam; solucan

Öncelikle yine milyoncudan 35 lt kapaklı kova alınır. Kovanın kenarları düzenli bir şekilde kapı açmak kaydı ile kesilir. Kovada gübre kesimi yapacağımız kapağı açtık. Devam resimlerini ekleyeceğim. Plastik tel bulamadım. Yakında eklerim.

solucan

Sorum olacak :) solucan

solucan

Yukarıdaki resimlerdeki sevimli beyaz canlılar kırmızı solucan yavrusu mudur? Sistemin içerisinde bolca bulunmakta.. Velhasıl beyaz solucanlar ise neden hazırladığım diğer boş gübre kabımda bulunmuyorlar. (Sağdaki resim) Solucan Anasınıfı yavrular bu kapta eğitimlerine devam ediyorlar. solucan

Saygılar

Sayın Tariheyn,

çalışmalar iyi gidiyor. Yeni sistem denemeleri gayet fikir açıcı. Devam o halde!

Sorunuza gelelim, yavru solucanların renkleri kokondan çıktıktan bir süre sonra kırmızıya çalmaya başlar. Beyaz solucanlar ise aradan geçen zamana rağmen net bir şekilde beyaz renklidirler. Beyaz renkli olanlar çok hızlı ürerler ve kırmızı solucana göre oldukça hızlı hareket ederler. Resim net olmamakla beraber görebildiğim kadarıyla sanki karışıklar gibi. Bir miktarını alıp küçük bir kapta 1 hafta veya 10 gün kadar besleyin bakalım renkleri kırmızıya çalmaya başlayacak mı? Emin olmak için en iyi tespit budur. solucan

Kolay gelsin.

Saygılarımla.

 ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈

Tariheyn 

Nisan 14, 2014, 16:46:41 »

Aralık 2013 te başladığımdan beri 4 ayı geçen sürede gelişimi paylaşmak isterim..

solucan

3000’in üstünde solucana sahip oldum şimdiden.. Yavaş ilerliyormuş gibi gözükse de gayet hızlılar. Birkaç denemeden sonra daha da bilgi sahibi olacağım. Tespit ettiğim önemli bir husus şudur ki ortamın az biraz kuru bırakılması halinde kokon sayısındaki artmadır. Bendeki havuzların 1500 adet solucanı kaldıracağı düşünülürse 4 ay sonra 2 havuz daha yapmak durumunda kalacağım. Gübreciden 30-40 kg kadar elenmiş inek gübresi aldım. Bu gübreyi kağıt parçaları ve evsel atıklar ile karıştırıp yeni havuzuma aktarıyorum..

Küçük kovalar yavruların çıkması için düşünüldü. İçerisinden her gün 50-70 arası yavru ayıklıyorum. 1,5 ila 2 ayın sonunda yavruların hepsi bittiğinde 4’er kg’lık 3 kova 15-16 kg orijinal solucan gübresine sahip olacağım..
Tüm bunlar sürerken Türkçe ve İngilizce kaynak taraması yapıyorum. Malum bu işin sonunda ticarileşmeye doğru gideceğim. Büyük planlama gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta sayı çoğaldığında solucanların bakımı zorlaşacak ve gübre bulmak problem haline gelecek. Önceden planlamasını yaptığım takdirde böyle bir sorun ile karşılaşmayacağımı düşünmekteyim.

Saygılarımla .

Etiketler:

Yorumlar

 1. Tariheyn dedi ki:

  Savaş Bey, cevap için teşekkür ederim.
  Kapta içerilere baktığımda birçok kokon ve yavru olduğunu görüyorum. 1 ay daha bekleyip ayırmaya başlayacağım. Sonra sizin de daha önceki yazılarınızda bahsettiğiniz gibi yavru ve kokon kalma ihtimaline karşılık gübreyi nemli bir şekilde bekletip yavruların ele gelmesini bekleyeceğim. Zevk için girdiğim bu iş için ticari gözle bakmama ramak kaldı diyebilirim. Sizin yazdıklarınız da dahil olmak üzere okuduğum yabancı makalaler sonucunda her geçen gün yeni bilgiler öğrenmekteyim. Çalışma odamda kitaplarımın yanında onlar için de yer ayırdım. 10 küsür senelik dershane öğretmenliğinden sonra bunu ticari olarak düşünsem mi diye ciddi mesai harcıyorum. Pazarlama konusunu da çözebilirsem tamamdır.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Tariheyn,

   yavru ve kokon kalma ihtimaline karşılık gübreyi nemli bir şekilde bekletirken, gübrenin sadece bir köşesine az biraz ince ince doğranmış evsel atık koyarsanız gübrede kalan solucanlar bu yeme doğru göç ederler. O zaman bu yemli gübre kısmını alıp yeni kapa direk aktarabilirsiniz.

   Kolay gelsin.

 2. Tariheyn dedi ki:

  Savaş Bey; evde solucan üretiminden büyük keyif ve verim aldım. 1 sene sonra bir tesis kurmaya niyetlendim. siyahaltın firmasını yaz aylarında dolaşmak istiyorum.. Yılda 50 ton üretim kapasitesine ulaşmak için bana maliyetler konusunda bilgi verebilirseniz sevinirim.. Saygılar.
  tariheyn@gmail.com

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Tariheyn,

   sizden ne güzel haberler geliyor böyle. Güzel ilerlemeler kaydediyorsunuz, sevindim. 50 ton üretim maliyeti konusunda daha sağlıklı bir maliyet çıkarma işini dilerseniz Siyahaltın firmasını ziyaret ettiğiniz zamana bırakalım. O zaman tesisi yerinde gördüğünüz zaman aklınızda olan tasarımı netleştirme imkanınız olur ve daha doğru bir maliyet çıkarabilirsiniz/riz. Ben harici olarak yine yaklaşık bir rakam çıkarmaya çalışacağım. Buradan sonucu size yazarım.

   Saygılarımla.

 3. Tariheyn dedi ki:

  Savaş Bey Merhaba;
  Yine yeni bir soru ile karşınızdayım. Solucan kaplarımdaki durum şuanda iyidir. Tek sistemi sürekli karanlığa maruz bıraktığımda solucanların hep yukarılarda ve dışarı kaçma eğiliminde olduklarını gözlemledim. Bu demektir ki profesyonel sistem kurulumunda ışık olayı kaçınılmaz olacak. Az da olsa ışıklı ortam gerekecek. Şimdi gelelim soruma; son dönemde solucanları gözlerken orta taraflarında eskiden belirgin olan cinsellik işaretlerine çoğunlukla rastlamıyorum. Bunun nedeni nedir?
  Saygılar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   ayın Tariheyn,

   Işık gerekli olabilir. Solucanların tam olarak henüz bilinmemekle beraber nedensiz bir şekilde gezintiye çıkma gibi huyları mevcuttur. Bu nedenle ışık kullanımı gerekli bir terapidir. İmkanınız olduğunda geceleri eğer kaçışma başlamışsa tepeye bir ışık yakarak solucanların sistemde kalmalarını sağlayabilirsiniz. Daha büyük ve ticari sistemlerde de ışık kullanmak zorunlu olabilmekle beraber, kaçışma eğilimi yok denecek kadar azdır.

   Bunun bir kaç nedeni olabilir. Solucanlarınız yakın bir zaman çiftleşme faaliyetini tamamlamış olabilir, veya sistemdeki solucanların sayısı artmış olabilir. Bu durumda bir miktar solucan başka bir kaba ayırmak gerekir. Aksi halde yoğunluktan türü solucanlar beslenemeyecek ve büyüyemeyeceklerdir. Bu da cinsel olgunluğa erişmelerini engeller. Resimleri varsa gönderebilirsiniz.

 4. tariheyn dedi ki:

  Savaş Bey;
  Akmesolidem hakkında bilgi toplarken sayın Mehmet Aksoy’un verdiği röportajı gördüm. 1 yıl kadar sürdürmekte olduğum okumalarım ve yaptığım deneyler ile bu röportaj çelişiyor gibi. 200 milyar solucanın üreteceği miktar en kötü ihtimal 300 tonun kat kat üzerindedir. Yoksa biz mi yanlış biliyoruz. Mehmet Aksoy’un dedikleri doğru ise bu iş sadece büyük çapta yapılacak bir iş gibi gözüküyor. Solucanın tanesinin 0,25 krş olduğu göz önüne alınırsa karlı bir iş olmaz kanaatindeyim. Haberde dikkatimi çeken cümle :

  Aksoy, “Yaklaşık 200 milyar solucanla aylık 300 ton civarında katı gübre üretiyoruz. 2014 yılı sonuna kadar satacak ürünümüz kalmadı, çıkacak ürünün tamamı satıldı.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın tariheyn,

   Solidem’in şu anki son durumunu bilmemekle beraber ancak genel bir yorum yapabilirim. Şöyle ki, bahsi geçen 200 milyar solucan sadece Burdur’da bulunan solucanlar değiller. Solidem’in kardeş çiftlik olarak tesis ettiği farklı illerdeki solucanların toplamını ifade ediyor. Ancak yine de rakamın bana da abartılı geldiğini belirtmeden geçemeyeceğim. Bir hata olduğunu ve düzeltilmesi veya bir açıklama yapılması gerektiğini düşünüyorum. Evet belirttiğiniz gibi 200 milyar solucan ile elbette aylık 300 tonun üzerinde gübre elde edilir.

   Kaba bir hesapla, 1 solucan 1 gram gelse ve günlük olarak yediğinin yarısını gübre olarak verse:

   200 milyar solucandan 200 bin ton eder. (200.000.000.000/1000 gr/1000 kg = 200.000 ton)
   Yarısını gübre olarak alsak, 100 bin ton gübre.(200.000 ton/2 = 100.000 ton)
   Hadi kurudu falan desek, yarısı daha gani gani gitsin, 50 bin ton gübre demek. Bu da günlük rakamdır. Yani mümkün gözükmüyor…

   Durum hakkında bir açıklama yapılmasını bekliyoruz.

   Saygılarımla.

 5. tariheyn dedi ki:

  Sayın Savaş;
  Cevabınız için teşekkür ederim. Araştırdıkça anlıyoruz, anlamak için araştıracağız. Ben bu iş üzerinde ciddi çalışmalar yapmaktayım. Sizin kadar olamasak da.. ‘tarihçi’den bu kadar oluyor. Bakalım ne kadar daha olacak.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Rica ederim sayın tariheyn,

   müzik notalarını ilk defa keşfeden mi desek, icat eden mi, bir papazmış. Yine Stirling motorunu icat eden Reverent Robert Stirling de İskoçlu bir rahipmiş. Yani, kimin neyi icat edeceği hiç mi hiç bilinmez. Yeter ki biz araştıralım.

   Saygılarımla.

 6. tariheyn dedi ki:

  Savaş Bey;
  Ortamda küçük küçük sinekler oluşmaya başladı.. Neler yapacağım?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın tariheyn,

   sineklerin cinsi nedir. Büyük karasinekler mi, küçük mucuk sinekleri mi? Eğer kara sineklerse ortamda açıkta kalan ve çürüyen bir şey mutlaka vardır. İyice bakın. Küçük sineklerde, onlar bir dereceye kadar olabilir ama büyük oranda önlemek için şunu yapabilirsiniz, kabın en üstüne ince ince doğranmış siyah-beyaz gazete kağıtları koyun. Bu gazete kağıtlarının kuru kalmasına özen gösterin. Sinekler yığın halindeki gazete kağıtlarının aralarından süzülüp ayrışmakta olan atıklara erişemezler ve üreyemezler. Sayıları büyük oranda azalır.

   Ya da bir parça kendir bezi alıp kabın en üstüne serebilirsiniz. Kendir bezi hem havalanmayı engellemez, hem çürümez ve hem de sineklerin atıklara temasını engeller.

   Yaz geldiği için yığın hızla hem kaybeder. Bu nedenle nemlendirmeye dikkat etmek gerekir ama aynı zamanda fazla nemlendirme de yapmamak lazım. Fazla nem de sineklere davetiye çıkartır.

   Ayrıca Vermikompost Kabınızdaki Meyve Sinekleri başlığına da göz atın. Faydalı olacaktır.
   Saygılarımla.

 7. tariheyn dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey;
  Ev/hobi tipi solucan üretim çalışmalarım tam hızı ile ilerlemekte, bu konuda bilgilendirmelerde bulunduğunuz için teşekkür ediyorum.
  Malum sinek problemi yaşamıştım. Bunu bir şekilde aşmayı başardım. Solucan kabında hemen hergün 4-5 tane kadar yavru tipli solucan intihar eğiliminde oluyor. Bu durum ayda 100-150 solucan kaybı eder. Bunun nedeni nedir? Halen kahverengi kaplarda uygulama yapmaktayım. Bunun boyutu boy 80 cm, en 40 cm, derinlik isel 20 cm civarında. Bunun gibi kaplarda sıfırdan yeni bir kap kurmak istediğimde 500 veya 1000 solucana ne kadar hayvan gübresi ile başlatmam gerekiyor? 1 kg, 2 kg yem koyduğumda sanki o yemler azmış gibi geliyor.
  Pazarlama konusunu da araştırmaktayım. Türkiye’de bir malzemeyi ne kadar ürettiğiniz değil nasıl ürettiğiniz önemli. Hangi koşullarda, hangi kalitede ürettiğiniz önemli. İnternette birçok kişinin solucan ve gübresini sattığını görmekteyim. Bu kişiler kontrolsüz bir şekilde satış yapmaktalar. Birçok kişi ile telefon vasıtası ile görüştüm. Bu solucan gübresi sektörü Türkiye’de yeni yeni gelişmekte olduğundan anlayan anlamayan birçok kişinin bu işi yapıyormuş süsü verdiğini gördüm. Bazılarının hemen para kazandırma hevesi yaratmak istediğini gördüm. Tam olarak toprağa ne gibi fayda ve zararının olduğunu bilmeden solucan altı suyunun bile satılmak istendiğini gördüm.
  Pek uzun zaman olmasa da incelemelerime göre bu iş sabır ve bekleme işidir. İş sadece solucan ve gübresini üretmekten ziyade diğer gübreleri inceleme, organik/ekolojik tarım hakkında inceleme yapma işidir. Sadece solucan gübresini üretmek amaç olmamalıdır. Toprağa, bitkiye katkısını anlamak ve anlatmak lazımdır. 2015 yılı başlarında hayata geçirmeyi planladığım tesisi 2015 yılı sonunda hayata geçirmeye karar verdim. O zamana kadar ev tipi/hobi amaçlı bu hayvanları daha iyi anlamaya çalışacak ve dediğim diğer konularda araştırmalarımı daha da arttıracağım.
  Bu arada siyah altın firması ile birleşme kararınızı yerinde buluyorum. Hayırlı olmasını diliyorum.
  Malum yeni şeyler okuyup, öğrenip, uyguladıkça eksik birşeyler varmış gibi geliyor. Eksik birşeyler kalmayıncaya kadar… İyi çalışmalar.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın tariheyn,

   sondan başlayacak olursak, evet aynen belirttiğiniz gibi amaç sadece solucan gübresi üretmek olmamalı. Aynı zamanda doğru ve en kaliteli üretim nasıl yapılır, bu ürünün doğru ve dürüst bir şekilde pazarlaması nasıl yapılmalıdır, solucan gübresinin tarıma tam manasıyla entegrasyonu için neler yapılmalıdır, bunları da araştırmak gerekir. Bu araştırmaların belli zamanlarda düzenlenecek olan Solucan Gübresi Seminerlerinde paylaşılması gerekir. Bunlar umuyorum ki zaman içinde olacaktır. Bu arada tüketici gerçek solucan gübresini aldığına emin olmalıdır.

   SiyahAltın firması ile birleşme kararımıza dair güzel temenniniz için teşekkürler.

   Gelelim sorunuza; esasen solucanların ölümleri bu tür hobi üretimlerinde daha yoğun olmaktadır. Bunun da nedeni verilen yemin başta nem ve pH dengesinin ayarlanamamasıdır. Ticari boyutlu üretimde yem kompost aktarma ve ısıl işlem nedeniyle solucana verilecek hale geldiğinde pH’ı yeterince dengele gelmiş oluyor. Ayrıca kompostlama esnasında yemde çeşitli bitki büyüme hormonları ve diğer yararlı bakteri ve canlıların nüfusu da artmış oluyor. Bu da solucanlar için ideal bir yem ve ortam demektedir. Ev tipi üretimde bu değişkenleri takip etmek çok zor.

   Sizin durumunuzda ölümler neden olabilir? Ölümler en çok hangi aşamada meydana geliyor? Yeni yem verildiğinde mi? Hava ısının ani değişimlerinin olduğu zamanlarda mı? Sayılarının olması gerekenin üstünde olduğu durumlarda mı? Ya da verilen yemin yetersiz olması mı?

   Solucanlara yeni yem verirken C/N oranını da dengelemek gerekir. Ancak bu hassas bir noktadır. Örneğin taze evsel atık verirken bir miktar gazete kağıda vermek gerekir. Bu sayede hem C/N dengesi uygun olur hem de atıklar çürümeye başladığında olası fazla nem çekilir ve pH daha hızlı dengeye oturur. Solucanların bulundukları ortam ısısı yaz dolayısıyla yükselmişse daha serin bir yere almanız uygun olacaktır.

   500 veya 1000 solucan için 1-2 kg hayvan gübresi az gelir. Ancak çok fazla verdiğiniz zaman da eğer hayvan gübresi iyi fermente olmamışsa yanma olayı vuku bulabilir. Bu nedenle iyi fermente olmuş hayvan gübresi temin ettiğinizde bu yemin miktarını yavaş yavaş arttırarak rakamı belirlemeniz en doğrusu olacaktır. 1000 solucan için 3-4 kg ideal olacaktır.

   Eğer Edirne’ye yolunuz düşerse ve aracınızla gelme durumunuz olursa buradan kendi ihtiyacınıza göre uygun miktarda bir kaç çuval hazır yem alabilirsiniz. O zaman rahatlıkla kullanabilirsiniz.

   Kolay gelsin.
   Saygılarımla.

 8. tariheyn dedi ki:

  Sayın Savaş Gönen;
  Bu tür durumlar daha çok yeni yem verildiğinde gerçekleşiyor. Solucanlarım için iyi fermente olmuş yem veriyorum. Nitekim Manisa’dan Madrasol firmasından gübrelerimi edindim. Her yeni yem verildiğinde yaşanıyor. Solucanların önce hareketsiz olduklarını gözlemliyorum, sonrasında hergün 5-6 tanesinin kaçtığını görüyorum. Sanırım içerdeki sayıyı da kontrol edemiyorum. iki havuz yapmıştım sonrasında hepsini tek havuza koydum. Bu benim hatam..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Temin ettiğiniz yem tam olarak nasıl fermente ediliyor? Bunu araştırın biraz. Isıl işlemden iyice geçmesi gerekmektedir. Normalde yem iyi bir şekilde üretilmişse böyle bir sıkıntının olmaması gerekir. Eğer yem doğru bir şekilde üretilmişse geriye diğer ihtimaller kalır. Yemi azar azar ama düzenli sıklıklarla verin. Ayrıca sistemdeki solucan sayısı olması gerekenden fazla ise solucanların bazıları ölmeye meyledebilir.

   Kolay gelsin!

 9. Durmuş dedi ki:

  Selamlar Savaş Bey sayfanızı büyük bir hayranlıkla takip ediyorum bende solucan gübresi üretimi yapmak istiyorum ama şuanda şimdilik araştırma aşamasındayım İstanbulda yaşıyorum ve sizde bana hak verirsiniz ki İstanbulda bu işi yapmak baya zor olacak hemen hemen 180 metre kara büyüklüğünde bir bodrumum var burada küçük yada orta çaplı yapmayı düşünüyorum fakat hayvan gübresini nerdeen temin edeceğimi yada bunu nerede fermante edeceğimi bilemiyorum çevremde evler var ve ıslak gübrenin kokusundan rahatsız olabilirler diye düşünüyorum buda beni bu işe başlamam için hep geri çekilmeme neden oluyor. Tariheyn hocamızın yazılarını çok beğeniyorum ve takip ediyorum ne zamandır yazmıyor acaba tesisini kurup hayallerini gerçekleştirebildi mi çok merak ediyorum 🙂 öğretmen olmasından mıdır bilmem gözlem kabiliyeti çok iyi ve tüm aşamaları takip ediyor ve size iletiyor sizde elinizden geldiğinde yardımcı oluyorsunuz. inşallah benden hayallerimi gerçekleştirebilirim. kafamdaki bazı sorulara cevap bulunca tesisinizi ziyaret etmek çok istiyorum arkadaşlarıma da bu işten bahsettim ve anlattıkların onlarında ilgilerini çekti. önceliğimiz doğanın bize vermiş olduğu bu nimeti değerlendirmek ve gelişmesini sağlamak sonuçta bu iş ne kadar gelişir ve yaygınlaşır ise ürettiğimiz malı o kadar kolay satabiliriz öyle değil mi? yazılarınızın çoğunu okudum pazarlamak sizin kabiliyetinize kalmış demişsiniz tabi sizde haklısınız ama takipçilerinize biraz daha ayrıntı veremez misiniz örneğin ben bir arkadaşımdan duydum bu gübreyi toplayanlar varmış aynı fındık gibi bu ne kadar doğru. bunların alıcıları kimler bir yazıda seracılar olduğunu okumuştum başka alıcılar var mı? şimdiden vereceğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Durmuş,

   umarım bir an evvel başarılı bir girişim yaparsınız. İyice düşünüp taşındıktan sonra kararınızı verin ve öyle başlayın.
   Pazarlama konusunda yeteneğinize bağlı derken şunu kastediyorum. Unutmamak lazım ki her ürünün bir alıcısı vardır. Eğer siz ürünü satmak için ciddi anlamda bir çaba harcarsanız o ürünü satarsınız. Bir iki sağlam satıştan sonra zamanla referanslarınız size yeni müşteriler getirecektir. Bu ürün her türlü tarımsal faaliyet için kullanılabilir, sadece seracılara değil. Gidip tek tek görüşmek gerekiyorsa görüşeceksiniz. Gerekirse ilk bir kaç parti malı belli tarımsa üreticilere hibe edip, sonuçları birlikte görmeyi ve bunlar değerlendirmeyi sözleşmeyle hükme bağlayacaksınız. Burada önemli olan ürün kalitesini geliştirmeye yönelik olarak literatürü sürekli olarak takip etmektir. Neticede zaman içinde iş kendi pazarını kendi de oluşturacaktır.

   Tesisimizi ziyaret etmek isterseniz her zaman için bekleriz.

   Saygılarımla.

 10. tariheyn dedi ki:

  8 ay sonra yeniden merhaba Savaş Bey;
  Eğitim sektörünün özel koşulları ve yüksek lisans çalışmalarım nedeni ile epey bir süre uzak kaldım araştırmalarıma. Malum dershanelerin dönüşüm süreçleri vs bizi oldukça yordu. Bu süre zarfında bilgilendirmelerinizi ve araştırmalarınızı okuyabildim sadece. Dolayısıyla bu yıl içerisinde tesis kurma planım ileriki bir zamana kalmış oldu. Halen evde hobi amaçlı sürdürmekteyim solucanlarımın bakım işini.
  Bundan sonraki amacım araştırmalarımı yeni açacağım bir internet sitesinde paylaşmak ve tesis kurma işine yönelmek olacak. Sizin kadar olamasak da 2 yılı aşkın süredir gerek yurt içi (pek fazla değil) gerekse yabancı kaynakları taramaktayım. Epeyce denilecek bir süredir de ev tipi de olsa pratik yapmış oldum.
  İyi çalışmalar diliyorum.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Kolay gelsin sayın tariheyn.

   Saygılarımla.

 11. Mehmet. dedi ki:

  Savas bey merhaba
  Ben ankarada ev hobi olarak 500 adet solucanla hazır alınmıs ev tipi olan yuvada gübre yetiltirmeye basladım ama ilk defa oldugu için mamayı cay posası ve salatalık jabukları karısımı verdim(salatalık kabuklarını havanda ezip öyle verdim) ama 2 gün sonra kontrol ettigimde bazı solucanlar intihar ettigini ve bos sepetlerde ise solucanların oldugunu gözlemledim yani sürekli yukarı hareket ettigini gördüm fazla alması içinde catının altındaki bos sepete yumurtaların konuldugu mukavvayı koydum

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   ev tipi solucan kaplarında solucan beslemek aslında ticari boyutta solucan beslemekten çok daha zordur. Neden derseniz, bu tip sistemlerde kabın içindeki materyallerin asitlik yapısını ve karbon/azot dengesini kurmak ve korumak çok zor. En azından yeni başlayanlar için böyledir. Sizin yaşamakta olduğunuz sorun, kap içindeki asit yapısıyla alakalıdır. Sadece çay posası ve salatalık kabukları verdiğinizi yazmışsınız. Bu iki malzeme çürümeye başladığında asit oluştururlar. Bu durumda solucanlar hem ölür hem de kabın ya en altına ya da en üstüne kaçar. Çözüm için EV İÇİN ÇEŞİTLİ VERMİKOMPOST UYGULAMALARI III adlı başlığa göz atınız. Bu başlıkta da göreceğiniz gibi sadece sebze atıkları ve çay atıkları verilmiyor, bir miktar kuru malzeme ve gazete kağıtları da veriliyor. Bu sayede sistemin C/N dengesi kurulmuş oluyor.

   Saygılarımla.

 12. Mehmet dedi ki:

  Tekrardan merhaba savas beyy
  Verdiginiz cevap için cok tesekkürler acaba bos a4 kagıtlarını serpiştirsem nasıl yada yumurta kolisi oarcalayıp koysam nasıl olur acaba ..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Gazetelerin siyah beyaz sayfalarını ince ince doğrayarak veya yumurta mukavvalarını küçük parçalar halinde doğrayarak kullanabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 13. Mehmet dedi ki:

  Savas bey birde kırtasiye lerde yanlıs basılan kagıtlar siyah beyaz ve yanlıs basılan projelerin kagıtlarıda koysam sorun olurmu acaba a3 boyuntundaki kagıtların ruloları mesela..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   plastik veya zararlı kimyasal bileşik içermeyen her türlü kağıt veya üzerinde siyah mürekkep baskı olan kağıdı kullanabilirsiniz. Emin olmadığınız kâğıdı vermemenizi öneririm.

   Saygılarımla.

 14. Halil Bıyıklı dedi ki:

  Merhaba

  Uzun zamandır web sayfanızın da takipçisiyim. Aklıma takılan bir çok sorunun cevabını web sayfanızda buldum. Öncelikle bütün bilgi ve tecrübenizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
  22 gün önce İstanbul’ da bir firmadan 500 adet solucan aldım. Kasadaki maması/yatağı ile evde hazırladığım ahşap kasanın içine bıraktım solucanları.
  3 gün mama vermedim. Sırasıyla yada mamayı tükettikçe 2 cm,4 cm, 6 cm, 8 cm mama verdim, yani azar azar. 22 günde kasa doldu.
  Üzerlerine 2. Kasayı koyup haftalık periyota mama vermeye devam edeceğim. Şimdilik sadece yanmış büyük baş gübresi yiyorlar. Hesabıma göre 3. Ayin sonunda 3. Kasa dolmuş ilk kasadan çıkan yavrular 3. Kasaya göç etmiş olacak. O zaman ilk kasadaki solucan gübresini sistemden ayırıp 3 ay kadar hem kurumasını bekleyeceğim hemde dinlenmiş olacak. Yani 6. Ayin sonunda ilk gübrem elimde olacak ve köydeki bahçemizde kullanacağız. Bu arada sürekli nem kontrolü yaptım ve gerek duydukça sistemi suladım. Alttan su damlamaya başlayınca sulamayı azalttım.
  3. Ayin sonunda solucan sayısın en az 2 katına çıkmasını bekliyorum haliyle ikinci bir eve ihtiyaç olacak ve her 3 ayda bu ihtiyaç 2 ye katlanacak yada başka alternatifler…

  Sormak istediğim iki soru var öncelikle kasanın altındaki su miktarı oldukça yoğun, alt kısma dokununca hemen 1-2 damla su damlıyor, ancak üst taraf normal nemde yani sıktırınca su damlamıyor ama elim ıslanıyor. Acaba fazla su mu veriyorum yada her hangi bir hatam var mı?

  İkincisi 20 gündür evde solucanlar için uygun olan meyve sebze kabukları, çay ve kahve posası gibi atıkları biriktiriyorum ve 25 lt’lik plastik kap doldu. Apartmandayım, ağzı açık olunca koku ve sinek yapıyor kimseyi rahatsız etmek istemiyorum bu yüzden kompost kabı kapalı. Bu şekilde kapalı olursa solucanlara mama elde edebilir miyim?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Halil,

   anlattıklarınıza bakılırsa işler yolunda gidiyor. Bu güzel!

   Sorularınıza gelince,

   normalde eğer büyükbaş hayvan gübresi kullanmanıza rağmen su fazla çıkıyorsa sulamayı biraz fazla yapıyorsunuz demektir. Ancak eğer solucanlar bu durumdan rahatsız değillerse devam edebilir ya da sulamayı kademeli olarak azaltarak ilerleyebilirsiniz. En sonunda hem çok fazla damlamayacak ve hem de solucanlar mutlu olacak bir nemlendirme düzeyine erişebilirsiniz.

   Evsel atıklar vermeye başladığınız zaman işler değişecektir. Çünkü büyükbaş hayvan gübresinden elde edilen yemin C/N değeri çoğunlukla idealdir. Ancak evsel atıklar tek başına çürümeye başladıkları zaman hem fazlasıyla asidik olurlar ve hem de C/N dengesini tutturmak pek kolay olmaz; en azından başlangıç için…

   Bu nedenle evsel atıkları kullanmaya başladığınız zaman ilk başlarda azar azar verin ve solucanların tüketim hızına bakarak yem miktarını arttırın. Evsel atıkları harici olarak çok uzun zaman bekletmeyin. Kötü koku oluşumuna da neden olan patojen bakteri üremesi meydana gelebilir. En fazla 3-4 gün beklemiş olan, hafifçe çürüme kıvamına gelen evsel atıkları solucan kabındaki malzemenin içine gömerek verin. Evsel atıkları kabın içinde her yere birden dağıtmayın. Her defasında farklı bir köşeye koyun ki, o noktada asidik bir ortam oluşur veya ters giden bir şeyler olursa solucanlar diğer notalara kaçabilsinler. Örnek için EV İÇİN ÇEŞİTLİ VERMİKOMPOST UYGULAMALARI IV başlığına göz atınız…

   Sineklere çözüm olarak da,

   Vermikompost Kabınızdaki Meyve Sinekleri başlığına göz atınız…

   Ayrıca sıkça sorulan sorula kısımındaki Solucan Gübresi Üretim Kabımdaki Sinekleri Engellemek İçin Ne Yapabilirim? başlıklı sorunun yanıtına da bakabilirsiniz…

   Saygılarımla.

 15. Halil Bıyıklı dedi ki:

  Üretilmiş solucan gübresinin raf ömrü ne kadar diye merak edip araştırdım ancak 0-1-2-3 aylık gübre karşılaştırması var ya da ben bulamadım.
  Örneğin hasattan sonra 3 ay kurutup, dinlendirdiğim gübreyi, paket halinde ne kadar muhafaza edebilirim?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Üretilen gübre paketlenmiş halde hiç değilse bir yıl rahatlıkla kalır. Bir yıldan fazla da kalabilir belki ama o zaman da çark dönmüyor demektir. Yani her durumda üretilen gübre 1 yıl içinde satılmalıdır ve çoğunlukla da böyle olmaktadır.

 16. Mehmet dedi ki:

  Yeniden tekrar merhaba savas bey
  Verdigin cevablar için canı gönülden tesekkürler simdi sorum ise acaba solucanlar yaprak çesidi olarak ne yerler acaba çünkü kuru olarak mama ya dahil edecegim ondan soruyorum calıştıgım işyerinde at kestanesi agacı,kiraz, kırmızı erik agacı bunlardan hangisini yapraklarını sever solucanlar..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   solucanların özellikle sevdikleri bir yapak türü yoktur, ancak bazı ağaçların yapraklarının kısmen solucanlara zarar verebilecek maddeler içerdiği ileri sürülmektedir. Örneğin at kestanesi, indir ve ceviz yaprağı gibi. Bu onu net olmamakla beraber yine de riske girmemenizi öneririm. Bunlar dışındaki ağaç yapraklarını kullanabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 17. Recep dedi ki:

  İyi gunler savas bey ticari olarak bu isi yapmak istiyorum fizibilite calismasi yapiyorum karabukun ovacik ilcesinde koyde yapmak istiyorum teknik ve solucan teminikonusunda yardiminizi rica etsem mumkunmudur

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Recep,

   paylaşabileceğim her konuda site üzerinden yardımcı olmaktayım. Ancak teknik konuda solucanları aldığınız yerden destek almanız gerekir ve iş sürekliliği için doğrusu da budur.

   Saygılarımla.

 18. özlem emre dedi ki:

  iyi akşamlar savaş bey ev hanımıyım ve bende denemek istiyorum 100 adet solucan nerden temin edebilirim satış yapan firmalar varmı

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Özlem,

   100 adet solucanla üretim olmaz. Bu kadar solucanla başlayacak olsanız bile, çok büyük ihtimalle tecrübesizlikten öleceklerdir. Benim önerim, ki gerekçeleri sitede birçok yerde söylenmiştir, en azından 1000 solucanla başlamanız.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz