Solucan Gübresi Bilgi Portalı 30 Nisan 2017

Deniz Yosunu Çayı (Özütü) Nasıl Yapılır?

Deniz Yosunu Çayı (Özütü) Nasıl Yapılır?

Seaweed_Rocks2_wiki (599 x 354)

Deniz yosunu iz elementler ve potasyum açısından zengindir. Bu nedenle ham durumdaki bir komposta eklemek, malç malzemesi olarak kullanmak ya da sıvı gübre yapımında kullanmak için idealdir. bu gerçekten kolay bir iştir ve bitkileriniz bunun için size minnettar kalacaklardır. Deniz yosunu gübresi bitkilerinizin faydalanabileceği yaklaşın 60 besin maddesi içermektedir. Deniz Yosunu

1. Deniz yosununu toplayın. Yosun toplama işinin bulunduğunuz bölge yasalarına uygun olduğundan emin olun ve lütfen yerel plajı talan etmeden bu işi yapın. Toplayacağınız yosunun çok fazla kokuşmamış ve hâlâ ıslak olmasına dikkat edin.

2

2.Aşırı tuzundan arındırmak için yosunu iyice durulayın.

3

3. Bir kova veya varili dörtte üçü kadar suyla doldurun. Kabın kalan kısmını dolduran kadar deniz yosunu ekleyin ve suya sokun.

4

4. Her iki ile dört günde bir deniz yosunu karışımını karıştırın.

5

5. Karışımın demlenmesi için birkaç hafta ile bir kaç arası bekleyin. Gübre zamanla güçlü bir hale gelir. Demlenme işleminin, çıkan kokunun günlük ev işlerinizi etkilemeyecek bir yerde gerçkleşmesine dikkat edin. Karışımdan yayılan amonyak kokusu kesilince artık kullanıma hazır demektir

6

6. Deniz yosunu öztünüzü gerektiğind ekullanabilirsiniz artık . Hazır olduğunda, bitki ve bahçe yatak (toprak) bir gübre olarak kullanabilirsiniz. Kullanılmadan önce mutlaka üçe bir oranında su ile seyreltilmedir.

7

Düşük azot ve fosfor seviyesinden dolayı, deniz yosunu özütü gübre olarak kullanılmadan önce çoğunlukla balık emilsiyonu ile birleştirilerek kullanılır. Tek başına deniz yosunu zengin bir potasyum kaynağıdır, ancak bir gübreden ziyade büyümeyi uyarıcı olarak kabul edilir. Bitkiye fayda sağlayan birçok önemli iz elementi, özel karbonhidrat ve büyüme hormonlarını içermektedir. Deniz yosunu özütünü etkili bir biçimde kullanma yöntemlerinden birisi ekimden önce tohumların özüt içinde 24 saat bekletmektir. Ayrıca kök gelişimini arttırmak için genç bitkilerin etrafındaki toprağa uygulanabilir ya da özsu emici böcekleri caydırmaya yönelik olarak klorofil içeriğini arttırmak için yapraklar üzerine püskürtülebilir.

Not: Arta kalan karışım tekrar kullanılabilir. Katı parçaları kova veya varil içinde bırakın üzerini suyla doldurun. Buna rağmen ikinci kullanımdan sonra artık yararlı olan kısmı tükenmiş olacağından arta kalan eski deniz yosunlarını kompost yığınınıza atabilirsiniz.

Yosun türleri:
Deniz marulu – Ulva lactuca (deniz marul); Enteromorpha intestinalis (barsak otu); Caulerpa brownii (deniz rimu).
Kırmızı deniz yosunu – Porphyra deniz yosunu;  Maoriler tarafından “karengo” olarak, Japonlar tarafından”nori” olarak, Avrupalılar tarafından ise “laver” olarak bilinen; kayalardan kolayca sıyrılabilen bir yosundur.

Toz haline getirilmiş olan deniz yosunu, yavaş salınımlı ve sızıntıya dirençli gübre olarak da kullanılabilir. Toz yosunu toprağınıza veya kompost yığınınıza doğrudan ekleyebilirsiniz.

Solucan çiftlikleri de yağmurlama ile deniz yosunu özütünden yararlanarak çok daha kaliteli bir vermikompost üretimi sağlayabilirler. Besinlerin yanısıra yosun gübresi bitkiler için hormonlar, vitaminler ve çiçeklenmeyi arttıran, büyüme, dallanma ve kök uzantılılarının çoğalmasını sağlayan hormonlar da içermektedir.

Deniz Yosunu Deniz Yosunu Deniz Yosunu Deniz Yosunu Deniz Yosunu Deniz Yosunu Deniz Yosunu  Deniz Yosunu  Deniz Yosunu

Etiketler:

Yorumlar

  1. Kırmızı Deniz Yosunu dedi ki:

    Alt kısımda kırmızı deniz yosunundan da bahsedilmiş, güzel paylaşım elinize sağlık.

Yorum Yaz