Solucan Gübresi Bilgi Portalı 30 Nisan 2017

Solucanlar ve Bay Fucks’un Bahçesi

Solucanlar ve Bay Fucks’un Bahçesi

Solucanlar ve Bay Fucks’un Bahçesi

Bir Fransız atasözü şöyle der:

Toprağı yaratan Sevgili Allah, nasıl yarattığını en iyi bilendir ve bunun sırrını sadece solucana emanet etmiştir

Schulke bahçesindeki solucanları Fucks’un bahçesine atar. Zira ona göre solucanlar bitkilerin köklerini yemektedir. Fucks hemen solucanları araştırır ve aslında bahçesine solucanların değil bir ganimetin atıldığını anlar. Schulke, solucanlardan kurtulduğu için mutludur ama bu mutluluk uzun sürmez…

Sonra ne mi olur? O halde izleyin!

Etiketler:

Yorumlar

 1. ferat erat dedi ki:

  merhabalar iyi çalışmalar diliyorum.çok güzel dolu dolu bi siteniz var gerçekten çok beğendim.günlerdir solucan gübresini araştırıyorum internette.dünya kadar yazı röportaj okudum video izledim.bazı sorularım olacak sizden ricam cevaplarsanız beni aydınlatmış olursunuz.cevap uzun doyurucu olursa sevinirim.gerçekten bu gübre söylendiği gibiyse bu resmen tarımda yeni bir devrimdir.memleket için insanlık için faydalı olur.

  1.bu gübrenin dünyadaki durumu nedir? yani abd,avrupa ülkeleri,japonya,israil,avustralya,çin,rusya,kore,kanada,küba vb ülkelerinde üretim kulllanım yaygınlık ne durumdadır? yani malum biz herşeyden geri kaldığımız için. oyüzden gelişmiş dünya bizim için bir referanstır.nede olsa bilimde onlarda teknolojide

  2.bu gübre dünyada ve gelişmiş ülkelerde ne zamandan beri kullanılıyor ve ilk hangi ülkede nasıl ortaya çıktı? ve bu ülkeler neden bu gübreyi tercih ediyor?

  3. solucan gübresi ile kimyasal gübreyi kıyaslarmısınız? aradaki fark nedir? fayda-zarar, avantaj-dezaavantaj? gerçekten solucan gübresi daha mı verimli? artı fiyat karşılaştırması da yaparsanız sevinirim. hangisi daha karlı? bir de üretim hızı açısından solucan gübresi dezavantajlı değilmi? sonuçta kimyasal olan fabrikada hızlı üretliyor.

  4.ben bilime inanırım. bilim bu konuda ne diyor? kanıtlarıyla lütfen. yani sadce bu gübreyle kimyasal kullanmadan dünyayı doyurabilirmiyiz?

  açıkçası şöyle bir düşüncem var. malum nette bilgi kirliliği var. çok fazla abuk sabuk komplo teorileri dolaşıyor. yani buda komplo teorisi olmasın. yanlış anlamayın. ben sadece anlamaya öğrenmeye çalışıyorum.çünkü bu solucan gübresi beni acayip heyecanlandırıyor, eğer yazılanlar doğruysa.cevaplarınız kanıtlarıyla beraber olursa çok memnun olurum ve daha ikna edici olur.
  ayrıca lütfen mailimede atarsanız memnun olurum.

  iyi çalışmalar diliyorum

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Erat,

   zaman darlığı nedeniyle sorularınıza uzun uzun yanıt veremeyeceğim. Özetle,

   1, 2) Bu sorularınızın yanıtı site içindeki makalelerde az çok mevcuttur. Güncel durum nedir, onu bir süredir takip edemiyorum. Ancak daha iyi olduğu kesindir.

   3) Bu iki gübre kıyaslanamaz. Her ikisi de sürdürülebilir bir tarım ve yeterli besin üretimi için gereklidir. Fiyat analizini piyasa araştırması yaparak tespit edebilirsiniz.

   4) Bu konu da sitede ve birçok farklı sitelerde yanıtlanmıştır. Bu sorunuz, uzun bir araştırmanın konusudur.

   Solucan gübresini daha iyi anlamak için daha çok okumanız ve takip etmeniz gerek. Neticede gerekli olan ve altın değerinde bir ürün de olsa, pazarlama ve satış başka bir konudur. Olaya nereden baktığınızla ilgilidir. Kanıt isterseniz, böyle bir kanıt süreci yoktur. Bu matematik bir olay değildir. Uygulama sürecine girmeden kanıt elde edemezsiniz.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz