Solucan Gübresi Bilgi Portalı 18 Ocak 2017

Solucan Gözlemi

Solucan Gözlemi

Solucanların nasıl beslendiğini, yedikleri gıdaları nasıl sindirdiğini ve nasıl dışkıladıklarını eğlenceli bir şekilde öğrenmek ister misiniz? O halde aşağıdaki linke tıklayınız lütfen!

Dikkat, seyrin sonunda sizi bir de sınav bekliyor olacak! Solucan Gözlemi

SOLUCAN GÖZLEMİ

 

Etiketler:

Yorumlar

 1. Ayhan dedi ki:

  Mrb solucan üretimi ile ilgileniyorum bazı soru işaretleri oluştu 1) soluca yediği yemin nekadarını gübre üretiyor 2) çoğalmaları 1yılda internette 12 -15 kat gibi bilgi dolaşıyor nedenecekse doğru 3) nekadar solucan ile başlama gerekiyor4)bazıları alt bayilik gibi çalışıyorlar sizin böyle bir uğurlamanız varmı 5)solucanın Kaliforniya kırmızı solucan olduğunu nasıl anlarız6)örneğin 100000 solucan ile başladığında nezaman sonra gübre üretimine geçim para kazanmaya başlarım sonuçta devlet memuruyum masrafın geriye dönüşünü düşünmek durumundayım

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ayhan,

   sorularınızın yanıtı aşağıdadır:

   1) Solucanın yediği yemin ne kadarını gübre olarak ürettiği sorusu hatalıdır. Nedeni ise solucanlara verilen yemin tamamı solucanlar tarafından yenmemektedir. Bir kısmı da diğer mikroorganizma ve canlılar tarafından ayrıştırılmaktadır. Bu nedenle solucanların yediği olarak değilde solucan sistemine konulan yemden ne kadar gübre çıkar diye sormak daha doğrudur. Buna göre ticari ölçekli bir sistemde (SAS veya Kültür Havuzlarında) solucan istemine konulan yemin yaklaşık yarısı gübre olarak çıkar.

   2) Solucanın türüne bağlı olarak değişmektedir. Aynı zamanda ortam koşullarının optimum olması gereklidir. Buna göre Eisenia Foetida için aşağıdaki linke göz atınız:

   Kırmızı Solucan Nüfusu 3 ayda 2 kat Çoğalabilir Mi?

   3) Bu sorunuzun yanıtı için de SSS bölümünde yer alan Başlangıç Olarak Gerekli Olan Solucan Adeti Nedir? konusuna göz atınız.

   4) Şu anda bayilik usulü yoktur. Ancak ileride bayilik veya franchise verme durumu olduğunda ilan verilecektir.

   5) Bunun anlamak için uzman bir göz ve detaylı bir inceleme olanağınızın olması gereklidir. Bir de satın alacağınız firmanın dürüst olmasına…

   6) Bu durum sadece solucan sayısına bağlı değildir. 100.000 solucan geri dönüş için orta dereceli bir rakam olarak idealdir. Ancak gübre satışı yapabilmeniz için, üretim sisteminin oturması, üretim ruhsatının alınması ve bunun için tesisin tüm eksiklerinin giderilmesi ve bu arada piyasa yoklamaları ve ufak ufak pazarlama araştırmaları yapanız gerek. Tüm bunlar ve/veya daha fazlası ortalama 1 yıl veya biraz daha fazlasını bulabilmektedir.

   Saygılarımla.

 2. mahmut dedi ki:

  merhaba savaş bey sizin aracılığınızla bir kaç ay önce hanif beylerden solucan almıştım bir kaç gündür solucanlar yemin üzerinde baygın halde duruyorlar içerinin sıcaklığıda iyi acaba sorun ne olabilir

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mahmut,

   yerinde görmeden bir şey demek mümkün değil. Bu duruma neden olan birçok şey olabilir.

 3. Naciye DEMİR dedi ki:

  Savaş Bey merhaba, ülke çapında oluşturduğunuz bu farkındalık için tebrik ederim. Milli bilinç ile sorumluluk ile hareket ettiğiniz çok açık. Öyleki ziraatçisinden öğretmenine kadar yardımcı oluyorsunuz. .Çevremde başlayan bu akımı araştırmak istedim ve sizin bu konuda uzman olduğunuzu farkettim. Ben Boluda öğretim elemanıyım, öğrencilerim var ve böyle bir çalışmayı etkinlik tarzında öğrencilerim ile yapmak istiyorum. Özellilkle fizik, kimya ve biyolojik bir çok sürecin kolaylıkla anlatılacağını ve yararlı olacağını düşünüyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Basit düzeyde bu konunun etkinlik gibi yaptırılmasında gerekli materyal ve solucanların alınmını sizden yapabiliriz. Hatta sunumlara gidiyorsanız Boluya ikinci dönem için davet edebiliz. İyi çalışmalar diliyorum.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Naciye,

   güzel ve destekleyici temennileriniz için teşekkür ederim. Olması gerekeni yapıyorum, hepsi bu.

   Hedeflediğiniz program hakkında daha detaylı bilgi verirseniz, ikinci dönem size destek vermeyi seve seve isterim. Gerek solucan ve materyal temini gerekse de sunum desteği konusunda gereken yardımı sağlamaya çalışırım. Dilerseniz detayları vermikem@gmail.com adresine iletirseniz aha uygun olacaktır.

   Saygılarımla.

 4. ilkay dedi ki:

  s.a. ben solucan nasıl ortamda yetisirdetaylı olarak yazarmısınız bulamadım da sıcaklık su gubre toprak miktarı neler konmalı vs gibi seyleri merak ediyorum yardımcıolursanız sevinirim iyi calısmalar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İlkay,

   EV İÇİN ÇEŞİTLİ VERMİKOMPOST UYGULAMALARI I

   ve devam eden diğer konulara göz atınız.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz