Solucan Gübresi Bilgi Portalı 23 Mays 2017

Şişe Biyolojisi – Giriş

Şişe Biyolojisi – Giriş

Şişe Biyolojisi – Giriş

Şişe Biyolojisi

Bottle Biology (Şişe Biyolojisi), Wisconsin-Madison Üniversitesi tarafından yönetilen Ulusal Bilim Vakfı hibesi ile finanse edilen bir öğretim materyalleri geliştirme programıdır.

Paul Williams_1Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde Bitki Patolojisi profesörü olan Paul Williams, bahçesindeki yaprakları tırmıklarken, yapmış olduğu büyük kompost yığının ortasında nelerin olup bittiğini kendi kendine soruyor. Merakla, neden yaprakların bazılarını bir şişeye koyarak neler olduğunu izlemiyorum diye düşünüyor. Sonuç olarak da, burada ayrı ayrı konu başlıkları altında detaylı olarak anlatılacak olan Şişe Biyolojisi (Bottle Biology) ve Ayrıştırma Sütunu (The Decomposition Column) ve diğer kavramların ortaya çıkmasını ve hızla yayılması sağlıyor… Biyoloji

Şişe Biyolojisi ile aslında bir ekosistem yaratmış, niş kavramını keşfetmiş ve bir göl modeli inşa etmiş oluyorsunuz. Aynı zamanda toprak-su ilişkisini gözlemlemiş olacaksınız. Tüm bu keşifleri küçük bir şişenin içine hapsedeceğiniz minik dünyanızda yapacaksınız. Keşifleriniz arasında öne çıkacak olan kavramlar ise ayrışma, kompostlaşma, mayalanma (fermantasyon) toprak-su ilişki, suyun dünya üzerindeki yolculuğu (devir daimi), mantar, küf ve birçok minik canlının oluşumu vb.

Bu arada, Ayrıştırma Kolonu konusunu incelerken Şişe Biyolojinde solucanların yeri ve önemini de test etmiş olacaksınız. Aslında büyük bir adamın kendisi için tasarlamış olduğu ancak bugünlerde okullarda küçük çocuklar için kullanılan Şişe Biyolojisi projesini inceledikçe küçük-büyük demeden sizde denemek isteyeceksiniz. En azından sevgili çocuklarımızın yeni dönem okul projesi olmaya aday bir proje olacağından eminim. Oldukça zevkli bir deney! Küçükkken biyoloji derslerimizde öğrenme şansı edinemediğimiz bir çok şeyi öğrenme zamanıdır şimdi: Öğrenmenin Yaşı Yoktur!

Paul Williams_4 Paul Williams_3

Paul Williams_2

Şişe Biyolojisinin Mimarı: Paul Williams

ALET KUTUSU

Alet Kutusu

 • Kutu Kapağı veya Çekmece: Kesim hatlarını belirlerken şişeyi dengelemek için kullanılır.
 • İşaretleyici Kalem: Şişe üzerine kesim çizgilerini çizmek için kullanılır.
 • Maket Bıçağı: şişe üzerindeki başlangıç kesiğini yapmak için kullanılır.
 • Makas: Şişeyi kesmek için
 • Kalın örgü İğnesi veya Çapa: Şişe üzerinde delik açmak için kullanılır.
 • Bız: Şişe kapağında delik açmak için
 • Konik Oyucu (Rayba): Delikleri genişletmek için kullanılır.
 • Delgeç:  İnce plastiklerde geniş delikler açmak için kullanılır.
 • Su Geçirmez Bant: Şişeleri birbirine bantlamak için kullanılır.
 • Su Geçirmez Silikon: Eklem yerlerini kapatmak kullanılır.
 • Çamaşır ipi, Polyester veya Naylon İp:
 • Ucuz Elektrikli Havya
 • Saç Kurutma Makinesi
 • Bitki Feneri

TEMEL ŞİŞE KESİMİ

temel şişe kesimi

ŞİŞELER HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

kolonların yapımı1. Şişe Anatomisi

Bir yapıyı inşa etmenin ilk kuralı elinizdeki malzemeleri tanımaktan geçer. Hemen her konik pet şişe bir omza ve bir de kıça sahiptir. Bu şekil yapısı sayede elinizdeki bir şişenin konik tarafını diğer bir şişenin düz tarafına yerleştirmeniz mümkün olmaktadır.

2. Şişe Türleri

Tüm şişer aynı yapıda değildirler. Kimileri geniş ve yuvarlak şişe türleriomuzlara sahipken diğerleri daha incedirler ve hafifçe sivrilen yapıları vardır. Aynı gibi görünen şişeler arasında bir veya iki milimetre çap farkı olabilir ve bu da şişeleri birbirinden farklı kılar. Bu fark elinizdeki şişerin birbirlerine olan uyumlarını etkiler. Kolon yapmak için şişe toplarken aynı ölçü ve şekilde şişeler olmasına dikkat ediniz. Bunu garanti etmenin en güvenli yolu aynı marka şişe kullanmaktır. Birçok şişe Şişe Biyoloji için uygundur.

3. Şişelerin Bakımı

Buruşuk ve bükülmüş şişelerin zayıf noktaları vardır. Kolonlarınızın güçlü ve dayanıklı olması için ezik olmayan şişer kullanınız. Ayrıca havanın ısı değişimleriyle birlikte genişlediğini ve büzüştüğünü unutmayın. Eğer şişenizi sıcak bir odadan soğuk bir odaya taşıyacak olursanız şişede çökmeler (buruşma) olacaktır. Şişeleri taşırken, hava değişimini sağlamak için kapaklarını kapatmayınız veya gevşek bir şekilde kapatınız.

4. Şişelerin Toplanması

 şişelerin toplanması

5. Etiketlerin Sökülmesi

Etiketleri sökmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

Şişe etiketi çıkarma_saç kurutma makinesi

 

 

 

      a. Saç Kurutma Makinesi ile Isıtma Yöntemi:  Makineyi çok uzun süre şişeye tutmayınız. Aksi halde plastik şişe ısıdan eriyebilir.

 

 

Şişe etiketi çıkarma_şişeye ılık su koyma

 

 

      b. Şişeye 50-65 santigrat derece sıcaklığında su koyup ağzını kapatın. Kısa bir süre sonra üzerindeki etiketi çekip alabilirsiniz.

 

 

 

Not: Eğer şişe üzerinde yapışkan kalırsa, yapışkanlı bölgeye sıvı yağ sürünüz. Daha sonra şişeyi temizce yıkayabilirsiniz. Yapışkan kalıntısı hemen kalkacaktır.

6. Şişelerin Kesilmesi

şişelerin kesilmesi_1 Bir şişeyi kesmenin birçok yolu vardır: Omuz üstünden, omuz altından; kıç üstünden, kıç altından… Ayrıca kestiğiniz her bir parça ile bir çok şey yapabilirsiniz.

Bir şişeyi kesmenin en kolay kes yolu, işaretlenmiş bir çizgi üzerinden makasla kesmektir. Kesmeyi istediğiniz şişeyi bir çekmece, kutu veya benzeri bir şeyin üzerine, köşesine doğru koyunuz. Derin olmayan karton kutu kapağı, a4 fotokopi kâğıdı kutusunun kapağı gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Şişenin dibini kutunun bir köşesine destekleyin. Şişenin kutu içinde hareket etmesini önlemek için açıkta kalan tarafına bir kalem koyarak şişeyi destekleyebilirsiniz. Böylece kesim çizginizi şişe hareket etmeden çizebilirsiniz. Şişeyi yavaşça döndürerek tek hat ve düz bir çizgi çizmeye başlayabilirsiniz. Bu işi iki kişi birlikte çok kolayca yapabilirsiniz.şişelerin kesilmesi_2

Çizgiyi çizmek için silinebilir keçeli kalem kullanın, çünkü bu tür kalemler iz bırakmadan silinebilinirler. Çizmeden önce şişenin iyice kuru olduğuna emin olun. Ancak çizgilerin kalıcı olmasını isterseniz silinmeyen kalemler de kullanabilirsiniz.

Kesime geçmeden önce kesimin yapılacağı tüm çizgileri mutlaka çiziniz. Daha sonra, makasın ucunun girebileceği genişlikte bir kesik açmak için maket bıçağı ile çizgiyi biraz kesiniz.

 

 

7. Kolonların Yapımıkolonların yapımı

Şişeler farklı biçimlerde bir araya getirilerek birçok farklı kolon oluşturulabilir. Her bir kolon bileşimi farklı deneyleri yapmak için kullanılabilir.

 

 

8. Deliklerin Açılması

Biyoloji

delik açma_2

Her bir şişeye açacağınız deliğin büyüklüğü, sayısı ve tipi yapmak istediğiniz deneye göre değişmektedir. Delik açmanın özel bir yöntemi yoktur. Sadece Ayrışma Araştırması Kolon yapımızda açacağınız deliklerin büyüklüğüne dikkat edin. Çünkü bu tür kolonlarda delikler büyük olursa şişenin içine sinek, böcek vb canlılar girebilir. Delikleri açmak için bız ya da yeterli kalınlıkta bir iğne veya çuvaldız kullanabilirsiniz. Ayrıca delgeç de iyi bir delik açma aracı olabilir. Yalnız geniş çaplı deliklere ihtiyacınız varsa delgeç kullanın.

9. Şişelerin Birleştirilmesi

Şişelerin birleştirilmesi ve rahatça taşınabilmesi için en iyi malzeme plastik su geçirmez batlardır. Kullanılabilecek en iyi bant türü ciltleme bandı veya elektrik bandıdır.

Eğer Terraqua Kolonu yapmak istiyorsanız su geçirmez eklemlere ihtiyacınız olacaktır. Bunun için su geçirmez bant zayıf olacağından onun yerine, örneğin akvaryum camı silikonu kullanabilirsiniz. Silikon kullandığınız zaman, eklem yerlerini küçük parça bantlarla tutturabilirsiniz ve silikon kuruduktan sonra bantları kaldırabilirsiniz. biyoloji

10. Şişerin Asılması

Eğer şişelerden oluşan kolonlarınızı asmak istiyorsanız kolondaki her bir şişenin mutlaka asma ipiyle tutturulmuş olması gerekmektedir.

KOLONLARIN ADIM ADIM YAPIM

basit şişe kesim metodu     cut_A  cut_B  cut_C

    cut_D    cut_E     cut_FBiyoloji

Bu temel bilgilerden sonra sıradaki konumuz: AYRIŞMA KOLONU

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz